Экологиялық факторлар
5.4 А Экология және тұрақты даму |
Мектеп: А.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі | ||||||||
Мерзімі: 03.02.2020 | Оқытушы аты — жөні: Есильбаева А | ||||||||
Сынып: 6 а | Қатысқандар: | Қатысқандар: | |||||||
Сабақ тақырыбы: | Экологиялық факторлар | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру | ||||||||
Сабақ мақсаттары | · Экологиялық факторларды жіктеу
· Экожүйеге экологиялық факторлардың әсерін анықтау · Биотикалық, абиотикалық, антропогенді факторларға мысал келтіру. |
||||||||
Бағалау критерийлері | · Экологиялық факторларды ажырата алады;
· Экожүйенің қызметіндегі экологиялық факторлардың маңызын бағалайды; |
||||||||
Тілдік мақсаттар | терминология
Экожүйе, экожүйе компоненттері, тірі ағзалар, мекен ету ортасы, қоректік тізбектер, өндірушілер, тұтынушылар, деструкторлар, өзара қарым — қатынас, қоршаған орта, су және жер үсті – ауа қоршаған орта, жасанды және табиғи экожүйелер, экологиялық факторлар. |
||||||||
Құндылықтарды дамыту | Құрмет көрсету, бірлесе жұмыс жасау, азаматтық жауапкершілік, еңбек және шығармашылық, академиялық адалдық, үздіксіз білім алу. | ||||||||
Пәнаралық байланыс | География .Ағылшын тілі – тілдік дағдыларды дамыту | ||||||||
АҚТ қолдану | Презентацияны қолдану | ||||||||
Алдыңғы білім | Қоректік тізбек арқылы жануарлардың күн сәулесі энергиясына тәуелділігін түсіндіру. (4 сынып) | ||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Сәл емдесіп,үй тапсырмасын қайталау
Оқушылар жауабын қорытындылап, сабақ тақырыбы мен мақсатын ашу |
Оқулық | |||||||
Сабақ ортасы
25 мин
|
Сыныпқа бейнебаян көрсету арқылы бейне баян бойынша талқылау жүргізу. Оқушылармен келесі анықтамаларды олардың қаншалықты түсінетіндігін талқылау: тірі табиғат факторлары, өлі табиғат факторлары, антропогенді факторлар.
· Абиотикалық факторларға мысал келтіріңіз · Антропогенді факторларға мысал келтіріңіз Кері байланыс: мұғалім – оқушы |
||||||||
табиғаттың «тірі» факторларының сызбасын құруды ұсыну. Дескриптор: -Экологиялық факторларды ажырата алады;Экожүйенің қызметіндегі экологиялық факторлардың маңызын бағалайды; Кері байланыс: оқушы — оқушы. |
А4 қағаздар, қарындаштар |
||||||||
5 мин
|
|
Рабочие листы
|
|||||||
Сабақ соңы
5 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды.
— не білдім, нені үйрендім |
||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау тапсырмаларын таңдап қолданғанда, әр оқушыдан күтілетін нәтижеге бағытталуы мүмкін. | Топтық жұмыс
Сұрақтарға жеке жауап беру |
Оқытудың белсенді әдістерін қолдану.
|
|||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, Неліктен? |
|||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда негекөңілбөлуқажет?
|
|||||||||
5.4 А Экология және тұрақты даму |
Мектеп: А.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі | ||||||||
Мерзімі: 03.02.2020 | Оқытушы аты — жөні: Есильбаева А | ||||||||
Сынып: 6 а | Қатысқандар: | Қатысқандар: | |||||||
Сабақ тақырыбы: | Экологиялық факторлар | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру | ||||||||
Сабақ мақсаттары | · Экологиялық факторларды жіктеу
· Экожүйеге экологиялық факторлардың әсерін анықтау · Биотикалық, абиотикалық, антропогенді факторларға мысал келтіру. |
||||||||
Бағалау критерийлері | · Экологиялық факторларды ажырата алады;
· Экожүйенің қызметіндегі экологиялық факторлардың маңызын бағалайды; |
||||||||
Тілдік мақсаттар | терминология
Экожүйе, экожүйе компоненттері, тірі ағзалар, мекен ету ортасы, қоректік тізбектер, өндірушілер, тұтынушылар, деструкторлар, өзара қарым — қатынас, қоршаған орта, су және жер үсті – ауа қоршаған орта, жасанды және табиғи экожүйелер, экологиялық факторлар. |
||||||||
Құндылықтарды дамыту | Құрмет көрсету, бірлесе жұмыс жасау, азаматтық жауапкершілік, еңбек және шығармашылық, академиялық адалдық, үздіксіз білім алу. | ||||||||
Пәнаралық байланыс | География .Ағылшын тілі – тілдік дағдыларды дамыту | ||||||||
АҚТ қолдану | Презентацияны қолдану | ||||||||
Алдыңғы білім | Қоректік тізбек арқылы жануарлардың күн сәулесі энергиясына тәуелділігін түсіндіру. (4 сынып) | ||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Сәл емдесіп,үй тапсырмасын қайталау
Оқушылар жауабын қорытындылап, сабақ тақырыбы мен мақсатын ашу |
Оқулық | |||||||
Сабақ ортасы
25 мин
|
Сыныпқа бейнебаян көрсету арқылы бейне баян бойынша талқылау жүргізу. Оқушылармен келесі анықтамаларды олардың қаншалықты түсінетіндігін талқылау: тірі табиғат факторлары, өлі табиғат факторлары, антропогенді факторлар.
· Абиотикалық факторларға мысал келтіріңіз · Антропогенді факторларға мысал келтіріңіз Кері байланыс: мұғалім – оқушы |
||||||||
табиғаттың «тірі» факторларының сызбасын құруды ұсыну. Дескриптор: -Экологиялық факторларды ажырата алады;Экожүйенің қызметіндегі экологиялық факторлардың маңызын бағалайды; Кері байланыс: оқушы — оқушы. |
А4 қағаздар, қарындаштар |
||||||||
5 мин
|
|
Рабочие листы
|
|||||||
Сабақ соңы
5 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды.
— не білдім, нені үйрендім |
||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау тапсырмаларын таңдап қолданғанда, әр оқушыдан күтілетін нәтижеге бағытталуы мүмкін. | Топтық жұмыс
Сұрақтарға жеке жауап беру |
Оқытудың белсенді әдістерін қолдану.
|
|||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, Неліктен? |
|||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда негекөңілбөлуқажет?
|
|||||||||