Көз – оптикалық жүйе,көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері

 

ҰМЖ тарауы: 

Жарық құбылыстары                                    

МЕКТЕП:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Садыкова Алтын Оразбаевна
СЫНЫП: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Көз – оптикалық жүйе,көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу  мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.5.1.15 –көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау.
Сабақтың  мақсаты Барлық оқушылар: Көздің алыстан және жақыннан нашар көрушілігін түзетуді сипаттау.

Көптеген оқушылар:  Көз торламасында кескін алуды және көздің көру кемшіліктерін анықтайды.

Кейбір оқушылар: Алыстан және жақыннан көргіштікті сызба арқылы түсіндіру.

Бағалау критерийі —   Көз торламасында кескін алуды және көздің көру кемшіліктерін анықтайды.

—   Көздің  көру кемшіліктері және оларды түзету әдістерін анықтайды.

—   Көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін сызбада көрсетеді.

Тілдік мақсаттар 1.     Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар көз-оптикалық жүйесінде орындалатын заңдылықтарды ауызша және жазбаша тұжырымдайды.

2.     Пәндік лексика және терминология: Аккомодация, көру бұрышы, алыс және жақыннан көргіштік.

3.    Диалогтер мен жазу үшін қолданылатұын тіркестер:

Аккомодация дегеніміз ………….

Көру бұрышы дегеніміз…………..

Құндылықтарға баулу Оқушыларды еңбекке және шығармашылыққа ынтымақтастыққа, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс Биологиямен  көздің құрылысын анықтаудағы байланыс.
Алдыңғы білім Линзалар, линзаның оптикалық күші,жұқа линзаның формуласы ,линзаның  көмегімен кескін алу.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы  жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басталуы

 

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Психолгиялық ахуал: «Ыстық алақан»                         Топқа бөлу:  «Мозаика»

1 топ — Көз

2 топ — Көзілдірік

3 топ — Линза

  2.Ширату  жаттығулары «Лездік сұрақтар».

1.        Линза және линзаның қандай түрлерін                білесіңдер?

2.        Линзаның оптикалық күші дегеніміз не?

3.         Шашыратқыш линзаның жинағыш линзадан         айырмашылығы қандай?

4.        Линзаның сызықтық ұлғайтуы нені білдіреді?

5.        Жұқа линзаның формуласы сипатта?

6.Көзілдірікті не үшін тағады?

(I) Ынталандыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы БО: « Суретпен жұмыс  »

БД: білу,түсіну.

 (W) 1 тапсырма: Суреттен көз торламасында кескін алуды және көздің көру кемшіліктерін түсіндіреді.

 

Мына суреттерден сәйкес алыстан және жақыннан көргіштікті,сау көзді анықтайтын сызбаны табу.

(f) «Түйінді  сәттер»

БО: «Ойлан,жұптас,бөліс»

БД: Түсіну

(G) 2 тапсырма.

Көз торламасында кескін алуды және көздің көру кемшіліктерін анықтау сурет бойынша.

 

Жақыннан көргіштіктік пен алыстан көргіштікті суретпен жұмыс істеу арқылы ажырату.

(f) «Еркін пікір»

(j) 3 тапсырма.

БО: «Тірек сызба»

БД: Қолдану

Алыстан және жақыннан көргіштікті сызба арқылы түсіндіру.

Алыстан және жақыннан көрздің көру кемшіліктерін түзету жолдарын сызба арқылы түсіндіреді.

(f) : « Кесте толтыру»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-сынып

Физика және астрономия

Б.М.Дүйсембаев,

Г.З. Байжасарова,

А.А.Медетбекова

230-бет

185-сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-сынып

Физика және астрономия

Б.М.Дүйсембаев,

Г.З. Байжасарова,

А.А.Медетбекова

230-бет

186-187 сурет

 

 

Сабақтың аяқталуы (G) «Кубизм»

1.      Аккомодация, алыс нүкте және жақын нүктеге анықтама беріңіз?

2.      Көз дегеніміз не және суретін салыңыз?

3.      Жақыннан көргіштікті сипаттау.

4.      Алыстан көргіштік дегеніміз не және қалай кескін алатынын суретін салыңыз?

5.      Жақыннан көргіштіктікті жасанды жолмен қалай түзетеді және кескін қалай пайда болады?

Алыстан көргіштіктікті жасанды жолмен қалай түзетеді?

Рефлекция: «Ай» әдісі арқылы оқушылардың жаңа сабақты түсінгендерін тексеремін.

 

    Сабақты               Сабақты             Сабақты

    толық                   жартылай          түсінбедім

   түсіндім                түсіндім

 
  Үй жұмысы: §41 оқып келу. Көзілдіріктің түрлеріне эссе жазу.  
Қосымша ақпарат

 

Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ)
Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Оқушыларға қолдау көрсету мақсатында тапсырмаларды орындау үшін 209-213 беттегі мәліметтерді қолдануды ұсынамын.

Толық сыныппен, топтық, жеке жұмыстар жүргізілгенде оқушылардың ой-өрісін дамыту. 2-тапсырмада  дерек көздерін айту арқылы көмек көрсетуді жүзеге асырамын. Уақытты тиімді пайдалану, оқушылардың оқу материалды, жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеу.

«Ыстық алақан»

«Лездік сұрақтар»

«Мозаика»

«Үштік әдіс» (Ойлан, жұптас, бөліс)

«Тірек сызба», «Кубизм» ,«Ай»

 

«Ойлан,жұптас,бөліс»

Физика кабинетіндегі  қауіпсіздік ережесін сақтау.
Сабақ бойынша рефлексия Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.

Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралаудұрыс

жүргізілдіме?

Сабақкезеңдерінде

уақыттытиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақжоспарынан

ауытқуларболдыма

жəненеліктен?

 
Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.