Кестелік деректерді графикалық ұсыныу
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 7.2A-тарау: Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу | Мектеп: №273 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 5.12.2019 ж | Мұғалімнің аты-жөні: Жалиева Г.Н. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 «Ә» 3 сабақ | Қатысушылар саны: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кестелік деректерді графикалық ұсыныу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | — диаграмманы тұрғыза біледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Табыс критерийі: | Ø Диаграмманы қолданылу себебін түсіндіреді.
Ø Диаграмманы кірістіру әдісін көрсетеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар:
|
Академиялық тілді оқытуға және пәнге қатысты сөздік қоры мен терминдері: диаграмма, кесте, үяшық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
|
Оқушылардың бойында шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жеке және топпен жұмыс істей білу қабілетін қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар: | математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдын ала білім:
|
Деректер форматы. Шартты форматтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 7 минут
Сабақ ортасы 23 мин
Сабақ соңы 10 мин
|
1. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушылармен сәлемдесу. ә) Оқушыларға психологиялық ахуал тұғызатын сөздер Қайырлы күн, досым, Қайырлы күн болсын. Бейсенбінің сабағы Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын! Амансың ба, алтын күн, Амансың ба, көк аспан, Амансың ба, достарым. б) Диагарамма түрлері арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу. 2. Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы Деректерді форматтау. Шартты форматтау
Сабақтың мақсаты мен жетістік критерий айтады. Оқушыларға оқу мақсаты түсіндіріледі. Мұғалім бүгінгі сабақтың жетістік критерийлерін өздеріне құрастыруға мүмкіндік береді, сондай-ақ мұғалім критерий құрастыруда сабақтың мақсатын қарап құрастыруға болатының айтады. Жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында «Стоп кадр» әдісі арқылы Bilimland.kz сайтынан бейне үзінді көрсету. Мұғалімнің бейне үзінді бойынша әр топқа сұрақтары: 1. Диаграммалар не үшін қолданылады? (үлкен көлемдегі ақпаратты графикалық түрде ұсыну үшін) 2. Диаграмманы Excel бағдарламасында құрастыру үшін қандай деректерді енгіземіз? (сандық) 3. Excel бағдарламасында диаграмма құрғаннан кейін қандай қосымшалар пайда болады? (Конструктор, Макет, Формат) Кері байланыс
Топтық жұмыс Деңгейлік тапсырма А деңгейі
Дескриптор: Осьтер белгішесінің батырмасын дұрыс анықтайды. В деңгейі
Дескриптор: Бос ұяшықтағы қажет сөздерді дұрыс табады. С деңгейі
Дескриптор: Дұрыс немесе бұрыс жауаптарын анықтап, дәлелдейді.
Сергіту сәті: Оқушыларды сергіту мақсатында сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту. Егер дұрыс айтылса шапалақ ұру, қате айтылса аяқты тебіндеу. 1. Информатика сабағы болып жатыр 2. Тәуелсіздікке 25 жыл 3. Сабаққа деген қызыгушылығым керемет 4. Абай Құнанбаев 45 сөзі бар 5. Абай Құнанбаевқа 175 жыл 1. Практикалық тапсырма Кітаппен жұмыс жасау және диагамма құру
Дескриптор: өз беттерінше кесте құру және диаграмма құру. Кері байланыс
Оқушылардың білімдерін диаграмма типтері арқылы бекіту. — Гистограмма — сызбы — Дөңгелек — жолақ — Аумақтық — нүктелік — Биржалық — беттік — Жапырақты — аралас
«Бес саусақ» кері байланысы арқылы рефлексия жасау Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс жасадым? Қімге көмек бердім? Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
Презентация
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/diagrammalar-men-kestelerdi-zhasau
https://imektep.kz/kz/tegin/lesson/293
Bilimland.kz сайты
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың белсенді қызметпен айналысу арқылы мұғалім берген ақпараттың мәнін ұғынып, алған білімдерін есте сақтап, оны қолдана алу мақсатында «Стоп кадр» әдісі, Деңгейлік тапсырманы қолдандым. Бұл тапсырмалар арқылы оқушылар тақырыпты толық түсініп қана қоймай, оны өмірде пайдаға асыруларына жағдай жасауға тырыстым. Деңгейлік тапсырманы орындау арқылы оқушылар топта бірлескен оқу ортасын қалыптастырады және диалогқа түсу арқылы саралау тәсілін пайдаланады. Себебі «Сағат» әдісі арқылы топта оқушылар бір-бірінің тұжырымдарын тыңдап, талқылап, ортақ шешімге келу арқылы қарым-қатынасын реттейді. Оқушы алдында тұрған проблемалық жағдаяттың шешімін өз бетінше іздену, ақпаратты зерделеп, топта талқылау мақсатында практикалық тапсырманы беремін | Әр тапсырмаға дескрипторлар жасақталып, қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. Оқушылардың оқу үдерісінің барысы туралы және не үйренгені туралы рефлексия жасауына мүмкіндік беру мақсатында «Бес саусақ» әдісі арқылы бағалайды
|
Денсаулық сақтау мақсатында қауіпсіздік ережелерін сақтауды еске саламын
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Қай екі аспектілі сабақ жақсы өтті (білім берумен оқытуды ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін не себеп бола алатын еді(білім берумен оқытуды ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістіктерінен нені анықтадым/оқушылардың жеке қиындықтарын,алдағы сабақтарда не нәрсеге көңіл бөлу керектігін? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||