Вариатив көңілді бояулар
Білім беру саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Ұшақ» (қол еңбегі)
Мақсаты: Балаларға ұшақ туралы әңгімелей отырып, «Ұшақ» туралы тақпақ жаттату. Ұшақтың бейнесін қағаздан бүктеу әдісі арқылы жасауға үйрету.
Әдіс-тәсілдер: көрсету, жұмбақ, түсіндіру, бекіту.
Билингвалды компонент: ұшақ-самолет
Сөздік жұмыс: ұшақ
Көрнекіліктер: ұшақтың суреті салынған плакаттар, қағаздар, түрлі түсті бояулар
Іс-әрекет
кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың
іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық
|
Тақырыптық сурет бойынша жұмыс жүргізу. | Балалардың қызығушылығы оянады. |
Ұйымдастырушы-лық-ізденістік
|
Шаттық шеңбері:
Аспан түрді түндігін Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізу. Жыл мезгілдеріне тоқталу. Жұмбақ: Ақ сұңқар құсым келеді. -Қандай көлік түрлерін білесіңдер? — Балалар сендер ұшаққа отырып көрдіңдер ме? Сергіту сәті: |
Балалар шеңбер жасап тұрып қайталайды.
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізеді. Балалардың жауаптары тыңдалады.
Жұмыстың орындалу ретін мұқият тыңдайды.
Қимылмен көрсетеді. Балалар жұмысқа кірісіп кетеді.
|
Рефлексиялық-түзетушілік
|
Оқу іс-әрекетті қорыту: Балалардың жасаған жұмыстарынан кішігірім көрме ұйымдастыру. |
Салған суреттеріне қызыға қарайды.. |
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: жұмыстың орындалу ретін білу керек;
Нені игерді: композиция құра білуге дағдылану;
Нені біледі: жасаған жұмыстарын көрсете біледі.
Ұйымдастырылған оқу іс — әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Әтеш пен Бақа» (жапсыру)
Мақсаты: Балаларға қазақ ертегілерін оқып беру. Сол ертегілер арқылы батыр, шыншыл, ел қамын ойлайтын ақылды болып өсуге талаптандыру.
Әдіс – тәсілдер: Ертегі оқу, түсіндіру, сұрақ – жауап, бекіту.
Сөздік жұмыс: Айдары
Билингвальды компонент: әтеш –петух, бақа – лягушка, айдары — гребешок .
Қолданатын көрнекі құралдар: Әтеш пен бақаның суреттері, түрлі – түсті қағаз, қайшы, желім, қарындаш, орамал.
Іс-әрекет кезеңдері: | Педагогтің іс-әрекеті: | Балалардың іс-әрекеті. |
Мотивациялық қозғаушылық | Алдын – ала әтеш пен Бақаның суретімен жұмыс жүргізу. | Балалардың зейіні оянады. |
Ұйымдастырушылық
кезеңі |
Шаттық шеңбер
Аспан түрді түндігін, Жерге сәуле жайылды. Неткен ашық күн бүгін Қайырлы таң, қайырлы! Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізу. Жыл мезгілдеріне тоқталу. Ай аттарын сұрау. Апта күндерін атау. Ауа райын бақылау. Жұмбақ: Қызылдан киген киім,басқа қалпақ Саусағы төртеу болған емес жалпақ. Үстіне неше түрлі тон жамылып, Басады мас адамша талтаң – талтаң. (Әтеш) Балаларға әтеш пен Бақа туралы ертегі оқып беру. Ертегідегі батырлық, шыншылдық, ақылдылық туралы балаларға түсіндірді. Әтеш үй құстарына жатады. Түсі әр – түрлі болады. Әтештің тауықтан айырмашылығы маңдайында қызыл айдары бар. Бақаның түсі жасыл, көзі үлкен, ол сулы аймақтарда өмір сүреді. Осы ертегідегі әтеш пен бақаның бейнесін қағаз бетіне жапсырайық. Мен сендерге үлгі ретінде жасалу жолын көрсетіп, жапсыру жұмысын тиянақты орындау керек.Балаларға жабыстыру жолын көрсетеді.
Сергіту сәті Дөңгелене тұрамыз Керегені құрамыз. Уықтар болып иіліп, Шаңыраққа киіліп, Достық үйін құрамыз. |
Балалар іс – қимылдармен орындайды.
Балалар жауап береді.
Шешуін табады.
Ертегіні мұқият отырып тыңдайды.
Балалар қимыл іс – әрекеттермен орындайды.
|
Рефлексиялық түзетушілік | Дайын болған жұмыстарды талдау, және кішігірім көрме ұйымдастыру, қорытындылау. | Жасаған жұмыстарын көрмеге іледі. |
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: Әтеш пен Бақа жайлы ертегіні
Нені игерді: Әтеш пен Бақаның түр – түсін игерді.
Нені біледі: Айқын түстермен Әтеш пен Бақаның суретін салуды.
Ұйымдастырылған оқу іс — әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Сиыр» (сурет салу)
Мақсаты: Балаларға сиыр және оның адам өміріндегі пайдасы туралы әңгімелеп,
тақпақ жаттату. Сиырдың суретін қарап салу. Балаларды көргенін өз беттерімен
суреттеуге үйрету.
Әдіс – тәсілдер:Түсіндіру, көрсету, бекіту.
Билингвальды компонент: сиыр – корова, тері – шкура, сүт – молоко, қаймақ — сметана
Сөздік жұмыс: Төрт түлік мал, ірі – қара мал.
Қолданатын көрнекі құралдар: Сиырдың суреті, түрлі – түсті бояулар мен ақ қағаз.
Іс-әрекет кезеңдері: | Педагогтің іс-әрекеті: | Балалардың іс-әрекеті. |
Мотивациялық қозғаушылық |
Балалардың назарын тақтадағы суретке аудару. |
|
Ұйымдастыру-шылық
кезеңі |
Шаттық шеңбері
Арайлап таң атты Алтын сәуле таратты. Қайырлы таң! Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін.
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізу. Жыл мезгілдеріне тоқталу. Ай аттарын сұрау. Апта күндерін атау. Ауа райын бақылау.
Балаларға төрт түлік малдың өзіне тән ерекшеліктерін айтады. Соның ішінде ірі қара малдың бірі сиырды таныстырады. Сиыр өте момын және адамдарға пайдасы өте көп. Сиырдың сүтін ішеміз, етін жейміз, қаймағы мен майын жейміз. Терісінен былғары аяқ киімде, қыстық жылы киімдер тігіледі. Балалар жұмыстың орындалу барысын түсіндіріп өтейін. Мұқият тыңдаңдар! 1.Ақ қағазға сиырдың бейнесін жай қарындашпен саламыз. 2.Салған суретті акварель бояумен баяймыз. 3.Жұмысты таза орындап, аяқтаймыз. 4.Жұмыс орнын жинаймыз. Ал балалар сендерге сәттілік тілеймін! Сиырдың бейнесін тақтадағы суретке қарап ақ қағазға бейнесін саламыз.
Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Қолды белге қояйық. Бір отырып, Бір тұрып. Сәл тынығып алайық. |
Балалар қимыл іс – әрекетпен орындайды.
Балалар жауап береді.
Балалар назар аударып тыңдайды.
Балалар қызығып орындайды.
Балалар қимыл іс – әрекетпен орындайды
|
Рефлексиялық түзетушілік | Балалар салған суреттерін көрмеге іледі. Балалардан сиырдың қасиетін сұрайды.
Сиырдың пайдасын сұрайды. |
Балалар жауап береді. |
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: Төрт түлік малдың атауларын!
Нені игерді: Сиырдың суретін салуды.
Нені біледі: Ұқыпты таза сурет салуды.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Білім саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Паравоз» (мүсіндеу)
Мақсаты: Паравоз туралы өлең оқып беру. Балалардың тіл байлықтарын молайту. Паравоздың суретін ермексаздан мүсіндеу. .
Әдіс-тәсілдер: көрсету, түсіндіру, жұмбақ, бекіту.
Билингвалды компонент: паравоз-паравоз
Сөздік жұмыс: паравоз.
Көрнекіліктер: Тақырыптық суреттер, ермексаз, тақтайша, сүлгі.
Іс-әрекет
кезеңдері
|
Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың
іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық
|
Тақырыптық сурет бойынша жұмыс жүргізу. | Балалардың қызығушылығы оянады. |
Ұйымдастырушылық-ізденістік
|
Шаттық шеңбері:
Күндей жылы,
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізу. Жыл мезгілдеріне тоқталу. Кіріспе әңгіме Жұмбақ: Күндіз-түні күрсінеді, Адамдар алыс сапарларға жол көліктерімен, яғни автобустармен, әуе көлігі – ұшақпен, темір жол көлігі – пойызбен, су көлігі – кемемен жол жүреді. Балалар сендер алыс жолдарға шыққан кезде қандай көлік түрлерімен барғанды ұнатасыңдар. Сергіту сәті: Балалар сендердің істеріңе сәттілік тілеймін. |
Балалардың бір-біріне деген жақсы тілектері.
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізеді.
Шешуін табу, есте сақтау. Жұмыстың орындалу ретін мұқият тыңдайды.
Қимылмен көрсетеді.
Балалар жұмысқа кірісіп кетеді. |
Рефлексиялық-түзетушілік
|
Оқу іс-әрекетті қорыту: Балалардың жасаған жұмыстарынан кішігірім көрме ұйымдастыру. |
Салған суреттеріне қызыға қарайды.. |
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: жұмыстың орындалу ретін білу керек;
Нені игерді: композиция құра білуге дағдылану;
Нені біледі: жасаған жұмыстарын көрсете біледі.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Білім саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Аққулар» (қол еңбегі)
Мақсаты: Балаларға «Аққу» құсымен таныстырып, тақпақтар жаттату. Аққудың бейнесін картон қағазға ұсақ қағаздардан желімдеу арқылы жасау.
Әдіс-тәсілдер: көрсету, түсіндіру, жұмбақ, бекіту.
Билингвалды компонент: аққу-лебедь
Сөздік жұмыс: аққу.
Көрнекіліктер: Аққудың суреті.
Іс-әрекет
кезеңдері
|
Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың
іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық
|
Тақырыптық сурет бойынша жұмыс жүргізу. | Балалардың қызығушылығы оянады. |
Ұйымдастырушылық-ізденістік
|
Шаттық шеңбері:
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізу. Жыл мезгілдеріне тоқталу.
Жұмбақ: Садақша мойнын иілтіп, -Қандай құстың түрлерін білесіңдер? Балалар аққу өте қасиетті құс. Құстардың ішіндегі ең сұлу құс аққу. Аққуды атуға болмайды. Мақал: Бүгін біз осы аққудың бейнесін өз қолымызбен еңбек етіп жасайық. Сергіту сәті:
Балалар сендердің істеріңе сәттілік тілеймін. |
Балалар шеңбер жасап тұрып қайталайды.
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізеді.
Шешуін табу, есте сақтау.
Мақалды жатқа айту.
Жұмыстың орындалу ретін мұқият тыңдайды.
Қимылмен көрсетеді.
Балалар жұмысқа кірісіп кетеді. |
Рефлексиялық-түзетушілік
|
Оқу іс-әрекетті қорыту: Балалардың жасаған жұмыстарынан кішігірім көрме ұйымдастыру. |
Салған суреттеріне қызыға қарайды.. |
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: жұмыстың орындалу ретін білу керек;
Нені игерді: композиция құра білуге дағдылану;
Нені біледі: жасаған жұмыстарын көрсете біледі.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Білім саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Арыстан» (жапсыру)
Мақсаты: Балаларға арыстан туралы ертегі әңгімелеп беру, арыстанның жабайы аң екенін ұғындыру. Ертегінің мазмұнын білуге үйрету. Түрлі қағаздардан арыстан бейнесін жапсыру арқылы бейнелеу.
Әдіс-тәсілдер: көрсету, түсіндіру, жұмбақ, бекіту.
Билингвалды компонент: арыстан-лев
Сөздік жұмыс: патшасы
Көрнекіліктер: Арыстанның суреті, түрлі түсті қағаз, қайшы, желім.
Іс-әрекет
кезеңдері
|
Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың
іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық
|
«Арыстан мен түлкі» ертегісін оқып беремін, сендер мұқият тыңдаңдар. | Балалардың қызығушылығы оянады. |
Ұйымдастырушы-лық-ізденістік
|
Шаттық шеңбері:
Күндей жылы,
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізу. Жыл мезгілдеріне тоқталу. Кіріспе әңгіме
-Қандай жабайы аңдарды білесіңдер? Сергіту сәті: Балалар сендердің істеріңе сәттілік тілеймін. |
Балалардың бір-біріне деген жақсы тілектері.
Табиғат күнтізбесімен жұмыс жүргізеді.
Балалардың жауаптары тыңдалады.
Жұмыстың орындалу ретін мұқият тыңдайды.
Қимылмен көрсетеді.
Балалар жұмысқа кірісіп кетеді. |
Рефлексиялық-түзетушілік
|
Оқу іс-әрекетті қорыту: Балалар жұмыстарынан көрме ұйымдастырып, қортындылауына мүмкіндік беру. |
Балалар жұмыстарынан көрме ұйымдастырады. |
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек: «Арыстан мен түлкі» ертегісінің мағынасын;
Нені игерді:жұмыстың орындалу барысын;
Нені біледі: жасаған жұмыстарын көрсете біледі.
Ұйымдастырылған оқу іс — әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Үйрек» (мүсіндеу)
Мақсаты:балаларды үйрекпен таныстыру, тұзды қамырды пайдалану арқылы
үйректі жасауды үйрету, ұқыпты жұмыс жасауға дағдыландыру.
Әдіс – тәсілдер: көрсету, түсіндіру,бекіту.
Сөздік жұмыс: үйрек, тұзды қамыр.
Билингвальды компонент: үйрек – утка, үй құсы – домашняя птица.
Қолданатын көрнекі құралдар: тұзды қамыр, акварель бояуы, тақтайша,
орамал.
Іс-әрекет кезеңдері: | Педагогтің іс-әрекеті: | Балалардың іс-әрекеті. |
Мотивациялық қозғаушылық |
Алдын – ала суретпен жұмыс |
Балалар зейін қойып көреді |
Ұйымдастырушылық
кезеңі |
Шаттық шеңбері
Арайлап таң атты Алтын сәуле таратты Қайырлы таң, Қайырлы күн. Күліп шықты күн бүгін!
Табиғат бұрышымен жұмыс жүргізу Жыл мезгілдеріне тоқталу. Ай аттарын сұрау. Апта күндерін атау. Ауа райын бақылау.
Балаларды үй құстарымен таныстыру Үй құстарының аттарымен олардың пайдасын түсіндіру. Үй құстарының бірі үйрекпен ерекше таныстыру. Үйректің біз етін жейміз, оның беретін пайдасы көп. Енді көп үйректі тұзды қамырмен илеп мүсіндейміз. Жасалу ретін түсіндіріп айтады. 1. Қамырды алып үйректің бейнесін мүсіндейміз 2. Үйректің басын, көзін жасайды. 3. Үйректің мүсінін жасап, болғасын кептіріп акварель бояуымен үстін бояймыз.
Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз Қолды белге қоямыз Бір отырып, бір тұрып, Сәл тынығып аламыз.
Тәрбиеші жұмыстарын қадағалап, бағыт бағдар беріп мүсіндеуді аяқтатады.
Дидактикалық ойын: Не артық? |
Балалар іс – әрекетпен орындайды.
Балалар жауап береді.
Мұқият тыңдайды.
Балалар жұмыс жасауға қызығушылықпен кіріседі.
Қимыл іс – әрекетпен орындайды. Қызыға ойнайды.
|
Рефлексиялық түзетушілік | Тәрбиеші балалардың жұмысына талдау жасайды. Жақсы жасалған жұмыстардан көрме ұйымдастырылады. Балаларды мақтап, мадақтайды. | Жасалған жұмыстарын көрмеге қояды. |
Күтілетін нәтиже:
Нені білу керек:Үй құстарын ажырата білу керек.
Нені игерді: Тұзды қамырмен жұмыс жасауды
Нені біледі: Ұқыпты жұмыс жасауды.
Ұйымдастырылған оқу іс — әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Вариативтік компонент»
Оқу қызметінің: «Көңілді бояулар»
Тақырыбы: «Иттің суретін салып үйренеміз» (сурет салу)
Мақсаты: Сурет салуға қызығушылықтарын арттыру, ұқыпты бояуға жетелеу.
Керекті құралдар:Әртүрлі табиғи материалдар,желім ,қайшы,жіп,түрлі-түсті қағаз,қылқалам.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті
|
Мотивациялық-қозғаушы күш
Ұйымдастыру- шылық-ізденушілік |
Шаттық шеңбер:
«Жылы сөздер» Шарты:Балалар шеңбер бойымен тұрып,өз аналарының еркелететін сөздерін айтып шығады. Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіру Қарға баласын «аппағым», Кірпі баласын «жұмсағым» дейді. — Жануарда баласын жақсы көреді,емренеді.Ал,адамдар балаларын еркелетіп «күнім», «алтыным» деген сияқты көптеген сөздерді айтады. «Жыл басына таласқан жануарлар» ертегісіндегі кейіпкерлерді естеріне түсіреді. Балаларды екі-үш баладан шағын топқа бөліп әр топтың балаларына иттің суретін салатындықтарын айтамын. Иттің суретін салу үшін үлгі суретті пайдаланамын. Әтеш пен тауықты талшық, сіріңке қорбы,таяқшалар,қауырсын,үйіңкінің жапырағы,буркерден жасауға болады.Балалар қолында бар табиғи иатериалдардан басқада жануар түрлерін жасайды. Салбалшық,ермексаз,тұзды қамырданда жануарлар жасалады. Еңбек іс-әрекеті кезінде тәрбиеші әр балаға жекелей көмек көрсетеді, (бізбен) қауіпті заттармен жасалатын жұмыстарды өзім атқарам. Сергіту сәті Жаңылтпаш жаңылмай айтамыз. 1. Ақ тай ақ па? Қара тай ақ па? 2. Қай тай сақтай, Қай лақ маймақтай.
|
— Мені анам ботақан дейді.
— Мені анам қошақан дейді.т.с.с
— Қарғаның түсі қара болады.Бірық қарға өз баласын «аппағым» деп еркелетеді.
Жаңылтпашты жылдам айтуға тырысады. |
Күтілетін нәтиже
Не білді: Иттің қасиетін.
Не меңгерді: Табиғи материалдармен жұмыс жасауды.
Не істей алады: Жыл басына таласқан жануарларды жасай алады.
Қажет на уроки
Өте қызық сабақ