Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
Пән: Жаратылыстану Сынып: 10
| Жамбыл облысы Қордай ауданы әкімдігі білім бөлімінің №8 Өтеген батыр атындағы орта мектебінің биология пәні мұғалімі: Қожанбердиева К.Ж. Қатысқандар саны: 10 Қатыспаған оқушылар:0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы:
| Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқумақсаты: | 10.3.3.6 судыңтіршілікүшінмаңыздылығынтүсіндірусудыңтіршілікүшінмаңызынтүсіндіру; 10.1.2.1ақпараткөзініңтүрлерінанықтау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар: судыңтіршілікүшінмаңызынбіледі; ауызсудыүнемдіпайдалануқажеттігінтүсінеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийі | Суды үнемдеужолдарынбіледі, басқаларғатүсіндіреалады. Судың тіршілік үшін маңыздылығын анықтайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсат | Оқушылар: Суды үнемдеутуралыөзойлары мен пікірлерінжеткізеді; Сөздікқорларындамытады, сұрақтарғажауапбереді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәндік терминология мен тірексөздер: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ауызсу,үнемдеу,тиімдіпайдалану Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: Қандай су пайдалануғажарамды? Суды қалайүнемдеугеболады? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | суды үнемдеужәнеқорғау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыс | әдебиеттікоқу, дүниетану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғымеңгерілгенбілім | Судыңтабиғикөздерінбіледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланғануақыт | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
| Ұйымдастыру Жеке жұмыс. Су сөзінсуретпенсәйкестендіру: Қызылсызықпен – судыңқаттыкүйі; Жасылсызықпен – судыңсұйықкүйі; Көксызықпен – судыңбукүйіндегітүрі. | Суреттербейнеленгенпарақша, түстіқарындаштар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы
| Суды пайдалану.Жұптықжұмыс Су қайдапайдаланылады? тақырыбындажұппенсуретсалу.Әрсуреткеатқойып, қабырғағаіледі.
Судың жарамдылығы.Су тапшылығы бейнеленген суреттер көрсету арқылы оқушыларға сұрақтар қою.
— Суреттерден не байқадыңдар? — Жербетініңқаншабөлігін су алыпжатыр? — Неліктенкейжерлердеауызсутапшыдепойлайсың? — Ащы су, тұщы су сөздерініңмағынасынқалайтүсінесіңдер? — Адам сусызқаншауақытөмірсүреалады? — Адамдарқандай суды пайдаланады? Мұғалімніңтүсіндіруі. Тұщы таза су – байлық. Жершарындағыбарлық судың2% ғанатұщы, ал қалған 88 %ащы су. Тұщы суды тек адамдарішуүшінғанапайдаланады. Ауызсу – ішугежарамдысу.Дүниежүзіндетұщы суды пайдаланужылсайынөсіпкеледі, сондықтанәлемдеішугежарамдыауызсудыңжетіспеушілігіөзектімәселегеайналды. Табиғитұщы су көздерін таза ұстау, оны ластамау, тиімдіпайдалануқажет. Қалатұрғынытәулігінеорташаесеппен 150 л. жуық, ал ауылтұрғыны 55 литргежуық су жұмсайдыекен. Бірақкөп су тұрмыстатектен-теккежұмсалуда. Әрдайымқұбырданаққан су қажетімізгеқарайағама? (1 сағ – 12 л.24 сағ – 300 л)
| Жұпқапарақша
Суреттер
энциклопедия газет, журналдар постер жасауүшін ватман, түстіқарындаш, фломастер
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Зертте.Судықалайүнемдеппайдалануғаболады? Топтықжұмыс.Оқушылардыбірнешетоптарғабөлу. Ақпараттытоптыңбірбөлігібаспаматериалдарынаніздестіреді, қалған топ мектепқауымдастығымүшелерінен (мұғалімдерден, оқушыларданжәнебасқамектепқызметкерлерінен)сұхбаталады. Еңбастысұрақ: Суды қалайүнемдеппайдалануғаболады? Ақпаратжинақтағансоңтопта постер жасаужәнеқорғау. Мәтінменжұмыс. Мәтіндітүсініпоқу. Туындағансұрақтардыталдау. | ватманқағазы мен фломастерлер энциклопедия журналдарсуреттер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлан.Жұптасып «Егер су болмаса, Жербетіндегітіршілікқалайөзгеререді, сусызтіршілікболуымүмкінбе?» дегенсұрақтыталқылап, өзпікірлерінайту. Сусызөзөлкесініңқандайкүйдеболатыныжайлыәңгімеқұрастырунемесесурет салу. Сен білесіңбе? — Адамдар суды қандаймақсаттакөпқолданады? — Тұратынөлкеміздіңәдемілігінесудыңқандайқатысы бар депойлайсыңдар? — Саяжайданемесебақшадасуды пайдаланужайлыне білесіңдер? 1 килограмм картоп өсіру үшін 300 литр су жұмсалатынын айту. 2- тапсырма «Борт журналы» әдісі арқылытақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйрету мақсатында жүргізіледі 1-топқа Ауыз суды үнемді қолдануғажарнама жаса 2-топқа.Судың тіршілік үшін маңыздылығына ереже құрастыр 3-топқа. «Су-тіршілік көзі» шағын сахналық көрініс құрастыр. Дискриптор: 1. Ауыз суды үнемді қолдануға жарнама жасайды 2. Судың тіршілік үшін маңыздылығына ереже құрастырады 3. «Су-тіршілік көзі» тақырыбында шағын сахналық көрініс ұйымдастырады ҚБ: «Судың көлемі»әдісі арқылы бағалау |
Жұмыспарақшасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы
| Рефлексия — Сабақта не қызықтыболды? — Сабақта не қиынболды? — Сабақтан не үйрендің? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымшаақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау — оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Су жайлымақал-мәтелдеркітапшасынжасау. 2. Суды үнемдеужайлыүндеу-парақшаларжасау 3. Үйдегі ас бөлмесіндегі су тамшылаптұрғанкранныңастына 200 грамдықыдыстықойып,оныңқаншаминуттатолатынынбақыла.Сол 200 грамдысағатқа,күнге,айғакөбейт.Бұзылғанбір-ақкраннанқанша су ысырапболатынынанықта. | Суды үнемдеу әдістеріне арналған постерді бағалау Мұғалімніңауызшакерібайланысы | Ақпаратіздестірукезіндеқауіпсіздікережелерінсақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||