Зат есім
Жамбыл облысы
Шу қаласы
Мектеп: «Жібек жолы» мектеп-лицейі
Бастауыш сынып мұғалімі
Аймаханова Жанна Болатхановна
САБАҚ:
Зат есім |
Мектеп:»Жібекжолы» мектеп-лицейі | |||||||||
Күні:17.03.2020 | Мұғалімніңесімі:Аймаханова Жанна Болатхановна
|
|||||||||
СЫНЫП: 2 «В» | Қатысқандар саны: 21 | Қатыспағандар: 0 | ||||||||
Сабақнегізделгеноқу
мақсаты (мақсаттары) |
2.1.4.1 — тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
2.2.3.1 — мәтін мазмұнынанықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 2.3.5.1 – жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету 2.4.2.3* — сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату
|
|||||||||
Сабақмақсаттары | Барлықоқушылар: | |||||||||
· Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. | ||||||||||
Оқушылардыңбасымбөлігі: | ||||||||||
· Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. | ||||||||||
Кейбіроқушылар: | ||||||||||
· Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. | ||||||||||
Бағалаукритерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||||
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | |||||||||
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Музыка, қазақ тілі,тарих. | |||||||||
Жоспарланған
уақыт |
Жоспарланғанжаттығулар (төменде
жоспарланғанжаттығуларменқатар, ескертпелердіжазыңыз) |
Ресурстар | ||||||||
Басталуы 5 минут
|
Топқа бөлу2 минут
Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Қызыл гүлім-ай» би |
1-топ «Сары кәмпиттер»
2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер»
|
||||||||
Ортасы 20 минут | Білу және түсіну 10 минут
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Дәптермен жұмыс. №6. Мәтіннің тақырыбына қарап, оның мазмұнын болжа. Сонан соң мәтінді түсініп оқы. Қолдану 8 минут «Интервью» әдісі Жалпыға арналған тапсырма: Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады. Сұрақтар тақтаға ілінеді. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Мәтіннен кім? Не? Деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тап. Зат есім дегеніміз – заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Зат есімдерге кім? не? нелер? кімдер? деген сұрақтар қойылады. Мысалы: бұлбұл, орындық, Асқар, мұғалім. Зат есімдердің мағыналары кең, өте бай болып келетін аңғарту үшін мынандай тапсырмалар беремін. Тақтаға әртүрлі ұғымды білдіретін зат есімдер жазылады. Мысалы: Құрылысшы, сәби, кітап, үй, жаңбыр, найзағай, қой, парта, торғай, қияр, жолжелкен т. б. Зат есім бас әріппен басталып жазылады. Оған адам аттары, жер — су аттары, таудың аттары, жануарлардың ерекшелеп қойылған аттары жатады. |
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі. «Интервью» әдісі Оқушылар өз оайларын стикерлерге жазып жабыстырады. |
||||||||
Сергіту сәті
2 минут |
«Қыдырып қайтайық!»
би билеу |
«Қыдырып қайтайық!» биі
|
||||||||
Аяқталуы 20 минут | Синтез
№7,8. Өздік жұмысы. Екі түрлі түсініктеме күнделігі. Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
Мақалды көшіріп жаз. Зат есімдердің астын сыз. Өнер – ағып жатқан бұлақ, Ғылым – жанып тұрған шырақ. Ата – бәйтерек, Бала – жапырақ |
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды |
||||||||
Үйге тапсырма: №9,44-бетте.
|
||||||||||
Саралау – Сізқосымша
көмеккөрсетудіқалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетіжоғары оқушыларғатапсырманы күрделендірудіқалай жоспарлайсыз? |
Бағалау — Оқушылардың
үйренгенінтексеруді қалайжоспарлайсыз? |
Пəнаралықбайланыс
Қауіпсіздікжəнееңбекті қорғауережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма? Бүгіноқушылар не білді? Сыныптағыахуал қандайболды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімдіболдыма? Мен берілген уақытішінде үлгердімбе? Мен өзжоспарыма қандайтүзетулер енгіздімжəне неліктен? |
«Менің көңіл-күйім баспалдағы»
Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
|
|||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіругекөмектесетін не білдім? |
||||||||||