Ежелгі түріктердің жазуы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А
VI – IX ғасырлардағы Қазақстан
Мектеп: А.С.Макаренко жоббм
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ширимбекова Салтанат
Сынып: 6 Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Ежелгі түріктердің жазуы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.2.3.1 – көне түркі жазуының маңызын түсіндіру
Сабақ мақсаттары Барлығы: Көне түркі жазуының маңызын білу
Басым бөлігі: Көне түркі жазудың атауларын атап, ерекшеліктерін түсіндіру
Кейбірі: Көне түркі жазудың ұғымын анықтау,түркі әлеміндегі жазудың алатын орнын саралау
Ойлау дағдысының деңгейі Білу, түсіну,қолдану,талдау
Бағалау критерийлері — Көне түркі жазуының маңызын талдайды
— Көне түркі жазуының атауларын атайды, маңызы мен ерекшелігін сипаттайды.
— Көне түркі жазуының ұғымын біледі, маңызын түсіндіреді
Тілдік мақсаттар

Айтылым және тыңдалым: Көне түрік ескерткіштерін анықтауда, олардың ерекшеліктерін түсіндіреді
Жазылым: Руна, Күлтегін, Орхон жазуларының өзара ерекшеліктері мен ұқсастықтары неде?….
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Неге………, Не себепті көне жазулар тастарда жазылған?
Көне түрік жазуларының маңызы неде?…..
Лексика мен сөз тіркестері:
Руна, Күлтегін, Орхон –Енисей жазбалары, тастағы жазбалар
Құндылықтарды дарыту Тарихтың,мәдениет пен тілдің ортақтығы
Пәнаралық байланыстар Әдебиет 6 сынып « Батырлық жырлар»

Бастапқы білім 6.3.1.2 – VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин

Ұйымдастыру кезеңі «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы жағымды ахуал орнату. Қоржыннан түрлі-түсті асықтар алу арқылы топтарға бөлу
1-тапсырма.Ж: «Өрмекшінің торы» әдісі
1. Түрік жазбаларының атауларын ата?
2. Көне түріктердің жазудағы ерекшелігі неде?
3. Білге қағанның тарихта алатын орны қандай? ҚБ: Бағдаршам арқылы бағалау
Сабақтың ортасы
20 мин

Тапсырма
Топтық жұмыс
43-44 беттегі мәтіндерді қолдану
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Неге………, Не себепті көне жазулар тастарда жазылған?
Көне түрік жазуларының маңызы неде?…..
Диалогтарын осы тапсырмада қолданамын
1. «Жүгіртпе шынжыр» әдісі
І-топ:Руна жазуы
ІІ-топ:Орхон –Енисей жазуы
ІІІ-топ:Күлтегін жазбалары

Дескриптор
Көне түрік жазуларының маңызын біледі

ҚБ:/ Екі жұлдыз бір тілек арқылы Тапсырма 2. «Галерея» әдісі арқылы Суретті негізге ала отырып, сұрақтарға жауап беріңіз
Лексика мен сөз тіркестері:
Руна, Күлтегін, Орхон –Енисей жазбалары, тастағы жазбаларды осы тапсырмада қолданамын

1.Руна жазуы ұғымы қандай мағына береді?
2. Орхон – Енисей ескерткіштерінен қандай мәліметтер алуға болады?
3. Неліктен зерттеушілерді түркі жазулары қызықтырады?

Дескриптор:
1.Руна жазулар ұғымын анықтайды;
2. Орхон – Енисей ескерткіштеріндегі мәліметт саралайды;
3. Зерттеушілердің түркі жазуына қызығуының себептерін көрсетеді;

ҚБ: Бағдаршам арқылы бағалау
Тапсырма3. Кестемен жұмыс

Дескриптор
1.Көне түріктер руна жазуын құлыптастарға, тұрмыстық заттарға, қолжазбалар, хаттар әзірлеуде қолдануын түсіндіреді;
2. Көне түрік жазуы түріктердің саяси тарихы туралы ақпараттар беретіндігін түсіндіреді;
3.Көне түрік жазуы түріктердің мәдениетін түсіндіреді
ҚБ:/ Басбармақ арқылы бағалау.

Сабақтыңсоңы
10 мин
Бекіту тапсырмасы:
Кері байланыс:
«Көңіл-күйді бес бармақ» салынған суреттер арқылы білдіру.
Әр саусақ тұсына өз пікірлерін жазу.

1-Саусақ/ маған тағы да кейбір тақырыптар қызықты

2-Саусақ/ жаңа және қызықты нәрсе үйрендім
______________________________________________
3-Саусақ/ маған бүгін жетіспеді
______________________________________________
4-Саусақ/ бүгінгі сабақтың деңгейі (жоғары, орташа, төмен) себебі:________________________________________
5-саусақ/ маған бүгін ұнамады және менің ұсыныстарым
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ барысында берілген тапсырмалароқушылардың қабілет пен қарқынына сәйкес сараланады.

«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы жағымды ахуал орнату. Қоржыннан түрлі-түсті асықтар алу арқылы топтарға бөлемін
«Өрмекшінің торы» әдісі арқылы оқушылардың бойына ойлау дағдысын қалыптастырамын
«Галерея» әдісі арқылы Суретті негізге ала отырып, сұрақтарға жауап бере отырып, оқушыларда сын тұрғысынан ойлау дағдысы қалыптасады
Қажеттілігі бар оқушыларға қолдану деңгейінде диалог құрастыруға қажетті пайдалы тіркестерді беру арқылы қолдауды ұйымдастырамын Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы бағалауды «Бағдаршам», «Екі жұлдыз бір тілек», «Қол шапалақ», «Бас бармақ» әдіс-тәсілдер арқылы жүргіземін. «Бағдаршам» тәсіл арқылы қолдауды қажет етіп отырған оқушылар қызыл түсті көтеріп, көмек қажет екендігін білдіреді. Бұл дер кезінде кері байланыс жасауға, қалыптастырушы бағалауды тиімді жүргізуге мүмкіндік береді
Қалыптастырушы бағлаудың түрлері: Басбармақ, қол шапалақ, бағдаршам, екі жұлдыз бір тілек Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып, денсаулық сақтау технологиялары қолданылады. Бұл,әсіресе,жұмыс формасы арқылы көрініс табады. Оқушылар жеке,топпен,жұппен жұмыс істеп үнемі қозғалыста болады. Әрі оқушыларда кедергі болмау үшін үнемі қолдау жасалып отырды. Психологиялық оң ахуал тудыруға баса назар аударылады.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.