Мектеп шеберханасына саяхат. Рр дыбысы мен әрпі
Пән: Сауат ашу Мектеп: №222 мектеп
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мендиярова А.О Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны |
|
Сабақ тақырыбы
|
Мектеп шеберханасына саяхат. Рр дыбысы мен әрпі |
Оқу мақсаттары | 1.2.2.1 Әріпті тану ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін(дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар)ажырату және дұрыс дыбыстау 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстациясы бойынша болжау 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
Ø Р дыбысы мен әріпті ажыратып сәйкестіндіре алады Ø Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан, жіңішке дыбыстарды) анықтайды; Ø Мәтінің мазмұнын, тақырыбын анықтайды Ø Бас әріппен кіші әріпті ажырата алады Көптеген оқушылар: Ø Сюжет сурет бойынша сөйлем құрастыра алады Ø Мәтін мазмұнын иллюстрация бойынша болжам жасай алады Ø Жазу жолын, жолақ кеңістікті сақтап әріп элементерін каллиграфиялық талаптарға сай көркем жазады; Кейбір оқушылар: Ø Сурет бойынша сурет мағынасын түсінеді Ø Дыбыс түрлерін ажырата алады Ø Әріп элементтерін талаптарға сай жолдың жоғарғы және төменгі сызық көрсете алады |
Бағалау критерийлері
|
· Әріпті таныйды, ажыратады
· Әріпті сәйкестендіріп оқиды · Әріп элементерін дұрыс салады · Сөздердің каллиграфиялық талаптарға сай жазады · Тақырып арқылы мәтінің не туралы болуы мүмкін екендігін айтады · Иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжап әңгімелейді |
Құндылықтарды дарыту | · Коммуникативтік қарым-қатынас
· Ынталандырушы және белсенділік · Шығармашылық және сын тұрғысынан · Ынтымақтастық, бір-біріне құрмет · Өмір бойы білім алу |
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану-жануарларды түрлерін анықтауда
Математика – санау (буын санын анықтауда)
|
АКТ қолдану дағдылары | Интер.тақта, аудео үнтаспа
|
Бастапқы білім
|
Буын түрлерін ажырата алады |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар
|
||||
Сабақтың
басы 3 мин
Сабақтың ортасы 30 мин
|
1 мин
2 мин
1 мин
5 мин
1 мин
6 мин
1 мин
1 мин
5 мин
1 мин
1мин 5 мин
1 мин
3 мин
1 мин
|
Үйымдастыру кезеңі
М.К.Ширату: «Сурет бойынша дыбыста!» әдісі . Оқушылар шеңберде тұрады. Оқушылар қол арамен жәндік араның суретін таңдап алады. Жұмбақ жасыру арқылы оқушылар жұмбақтың шешімін сурет бойынша зат атауы араны және жәндік атауы араны іс-қимыл жасап көрсетеді 1) Қос құлақты жүз тісті, жүзінен бірақ із түсті. (ара) 2) Гүлдердің қонағы, қысында көрінбей, жазында болады, түр түсті сары ала не нәрсе? (ара) Кері байланыс: «Ия немесе жоқ» әдісі — Ит ырылдағанда р дыбысы кездеседі — Ара сөзінде р дыбысы басында келеді — Р дыбысы сиыр сөзінің ортасында кездеседі Топқа бөлу: — Сурет бойынша қол араны алғандар-1 топ — Сурет бойынша жәндік ара — ІІ топ М.К. Ұжымдық жұмыс:Т.А «Ойлан,тап» әдісі Оқушылар аудио үнтаспадан Әли мен Мерейдің сұқпатын тыңдайды: — Әли сен мектепте шеберханада болдың ба? — Жоқ, болғаным жоқпын. Жүр бірге барып көрейік?! Оқушылардың сұхбатын интрактивті тақтадан сюжеттік суретті көмегімен ойланып шеберханадағы «р» дыбысынан келетін суреттерді табады.
Балалар не істеп жүр? — Тағы нелердің суретін көріп тұрсыңдар? — Суреттен дыбысталуы бірдей ұқсас сөздер бар ма? — Олар қандай мағына білдіріп тұр? Кері байланыс: « Серпілген доп» әдісі — Шеберханаға саяхат жасау барысында «р» дыбысы бар қандай сөз кездесті? — Дыбысталуы ұқсас сөздерге сөйлем құра? Сөздік бағалау: «Жарайсың!», «Өте жақсы!», «Керемет!»
Т.А.Топтық жұмыс «Қабырға сөйлейді» әдісі Әр топ топ мүшелерін өзара сайлайды: топ басшысы-топты басқарады, бақылаушы-бақылап отырады,скипер-баяндайды,уақыт сақшысы-уақытты анықтап отырады, хатшы-жазып отырады. Қабырғаларға иттің,араның, тышқаның суретін ілініп тұрады. Сол суретке сәйкес әр топқа қиынды қағаздар беріледі, сол қиындыларды құрастырығанда иттің,араның,тышқаның қорегін тауып, сәйкестендіріп, өз ойын сөйлем арқылы жеткізеді. Сұрақ белглерінің орнында қандай сурет болуы керек?
І топ: Тышқанның жейтің дәнін қиынды арқылы құрастырып табады, сол сурет бойынша сөйлем құрастырады, дәлелдейді ІІ топ: Ара қорегі гүлді қиындылар арқылы құрастырып табады, сол сурет бойынша сөйлем құрастырады, дәлелдейді
Кері байланыс: «Шындық немесе жалған» әдісі. Берілген сұраққа шындық немесе жалған деп жауап береді — Сүйек сөзінде 5 әріп, 5 дыбыс бар — Гул сөзі 2 буыннан құралған — Дән сөзінде 1 дауысты дыбыс бар
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топ бірін – бірі бағалайды Жұмысты жақсы орындаған топты бағдаршамның жасыл түсімен бағалайды. Жұмысты толықтыруды қажет ететін топты сары түспен. Жауабы әлсіз топты қызыл түспен бағалайды
Т. А. Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Сыныптасымен Р әріпі бар сөздерді ойланып тауып, түрлі түсті жұлдызшаны орындықтарынан тауып жұптасып, 1 – жұп суреттерді (анар, ара, қырық қабат, раушын, қоларасы) буынға бөліп, 2-жұп атауында «р» дыбысы соңында келген сөзге дыбыстық талдау жасайды Кері байланыс: «Себебі ұнайтын» әдісі — Суреттерде өзіңе ұнаған суретті сөз тіркесімен атап айтады, және неліктен ұнайтын дәлелдейді Бағалау: Оқушылар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды.
Ж.Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Тапсырма: Берілген «р» әріптің жазылуын мұқият қараңыз. Жазу жолына суретті пайдаланып түсіп калған «р» әрпін қойып көшіріп жазды. Бағалау: өзін – өзі бағалау
Қалыптастырушы бағалау??? 1 Тапсырма: Берілген әріптің жазылуына мүқият қараңыз. 2 тапсырма: Жазу жолын суреттің атауын жазыңыз Дескриптор: Білім алушы — Әріп элементтерін дұрыс салады; — Әріпті бір-бірімен баланыстырып жазады; — Жазу жолын сақтауды; — Сөзді сауатты, көркем жазады Бағалау (дәптерлеріне смайлик жабыстырамын)
Сараланған тапсырма: 1.Суреттегі заттардың атауында «р» дыбысы кездесетін сөздерді туып буынға бөліп жаз 2. берілген сөздерді буынға бөл және буын санын ажыратыныңыз. (кептер, жайлау, жаңбыр, дәрігер, арпа, шөлдеді, тұмсығы, көз, шөл) 3. Берілген буындардан сөз құрастыру
|
Дерек көздерінен мағлұмат http;\\www\balalaralemi.kz
|
|||
Сабақтың соңы
2 мин
|
Рефлексия
«Жетістік баспалдағына» өзіңді орналастыр Сабақтың нәтижесін қортындылау және анықтау мақсатында сабақтың алған әсерін «Жетістік баспалдағына өзіңді орналастыр» әдісіне өздерін орналастырады. 1. баспалдақ — мен бүгінгі сабақтан еш нәрсе түсінбедім,маған өте қиын болды. 2. баспалдақ — мен бүгінгі сабақтан көп қиналдым , бірақ түсінбегенімді шешуге тырыстым. 3. баспалдақ — мен бүгінгі сабақтан көп нәрсені үйрендім. |
|||||
Саралау – Сіз оқушыларға
Қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Оқушылардың жеке тұлғалық қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сараланған тапсырмалар беріледі. |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
« Серпілген доп» әдісі» әдісімен бағалау арқылы белсенділігі артады Басбармақ арқылы бағалау: бір-бірінің түсіндірген деңгейін білемін. Смайлик арқылы бағалау: қызығушылығы артады. Бағдаршам арқылы бағалау білім деңгейін нақтылайды. «ия немессе жоқ» әдісімен өзін-өзі бағалау арқылы тақырыпты толық білуге талпынады. Мадақтау сөзбен бағалау ынталандырады. |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы.
Денеңді тік ұстап отыру, дәптерді көлбеу қою, түрлі түсті қарындаш пен қаламсапты ауызға салмауға, құлаққа тығуға болмайтындығы туралы қауіпсіздік ережелерін үнемі ескертіп отыру |
||||
Қабілеті жоғары оқушылар кейс-стади әдісіне және сөйлемді толықтырып жазу тапсырмаларын орындауға қатысады. | Кері байланыс түрлері:
1. «Ия немесе жоқ» әдісі 2. « Серпілген доп» әдісі 3. «Себебі ұнайтын» әдісі |
Қауіпсіздік техникасы ережелері
— Оқулық қырлары — дәптер қырлары — Қаламсап ұштары — қарындаш ұштары. — АКТ қолдану барысында электр тоқтарынан |
||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары \оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз | |||||
Менің сабағымның мақсаты SMАRT мақсатқа негізделіп жасалған. Сабақ барысындағы ұжымдық, топтық, жұптық ,жеке жұмыстарда берілген тапсырмалар мен әдіс — тәсілдер арқылы ОМ қол жеткізді деп ойлаймын | ||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)
1«Қабырға сөйлейді», «Ойлан, жұптас, бөліс»тиімді әдістердің таңдап алынуы 2. Тиімді әдістер мен кері байланыс түрлерін қолдануда оқушылардың жас ерекшеліктерінің ескерілуі Сабақты жақсартуға не әсер ете алды? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. Кері байланыстың «», «Өрмекші торы» әдістері 2. Қалыптастырушы бағалаудың «Мадақтау сөзбен», , «Басбармақ», «Смайликпен», «Бағдаршам» әдістері Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім , келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылардың топта орналасуы барысында ұлдар мен қыздардың және қабілеті жоғары және төмен оқушының қатар отырып қалмауына мән беру |