Сөйлеуді дамыту «Ойыншықтар»

 

 

 

 

Ашық сабақ

Тақырыбы: «Ойыншықтар»

 

 

 

Тәрбиеші:Саденова Гулюм

Ермековна

 

 

 

 

 

 

 

 

Білім беру саласы: «Коммуникация»

Бөлімі: Тіл дамыту.

Тақырыбы: «Ойыншықтар»

Мақсаты:Балалардың ойыншықтар туралы түсініктерін кеңейту.Ойыншықтардың атын айтуға үйрету.Дидактикалық ойынның шартын түсініп,тапсырманы орындау,дұрыс айту.Ойыншықтарды күтіп,ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілік: ойыншықтар,суретер,топты безендіру.
Әдіс — тәсіл:ойын,сұрақ-жауап,түсіндіру,әңгімелесу.

Қос тілді компонент:ойыншықтар-игрушки,куыршақ-кукла,

Әрекет кезеңдері Тәрбиешінің әрекеті Балалардың әрекеті
Мотивациялық қозғаушы

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Шаттық шеңбері.

Шаттық шеңбері

Біздер тату баламыз,

Гүл-гүл болып жанамыз

Біз жаттығу жасаймыз

Сергіп бір сәт қаламыз.

 

Балалар қимыл жасай отырып,шаттық шеңберін жасайды.

Ұйымдастырушы – ізденіс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 -Балалар қазір  жылдың қай мезгілі?

-Көктем мезгілінде қандай ерекшеліктер болады?

-Балалар мына жаққа қараңдаршы?Көктем ағаштарының жапырақтарының арасында біреу ұйықтап жатыр.

-Бұл кім болды екен?

-Қонағымызбен амандасайық.

Аю:-Сәлеметсіздер ме,балалар! Менің ойыншықтар әлеміне қош келдіңдер! Тек ,әттеген-ай,бүгін ойыншықтарым ұйқтап қалыпты.Балалар,оларды ояту үшін менің жасырған жұмбақтарымды шешіңдер:

Жұмбақ

Шіркіннің өзіне обал-ақ,

Жүреді аяқта домалап.

-Дұрыс айтасыңдар.Кәне,аю дұрыс па екен?

-Дұрыс екен.

-Балалар доп неге ұқсайды?

Допты сипаттап,түсін,неден жасалғанын сұрау.

-Допты үйде,топта ойнауға бола ма?

Жұмбақ

Аяғы бар,жүрмейді,

Аузы бар,сөйлемейді.

Көзі бар көрмейді.

-Ол не?

Қуыршақты сипаттап айту.Неден жасалғанын анықтау.

-Балалар қуыршақпен кім ойнайды?

Жұмбақ

Ақ сарайын талқандап,

Шықты біреу талдандап (ол жұмыртқадан жарып шығады)

-Балалар мыналар не: доп,қуыршақ,балапан.

Олар-ойыншықтар.

Аюымызға төрлет дейік,біздің қонағымыз болсын.

-Балалар ,ойыншықтар қайда сатылады?

Олай болса біз автобусқа отырып,ойыншықтар дүкеніне барамыз ба?

-Балалар сапқа тұрып жүрейік.

-Қане автобус қалай дыбыстайды?

Балалар біз қайда келдік?

-Біз не үшін келдік?

-Ал енді біз дүкенде сатушы болатын баланы тандап аламыз.(балалар арасынан таңдап алу)

-Ал,балалар сатушыдан қандай ойыншық алатынды айтындар?

-Сатушыға ақша беру де ұмытпандар.

-Балалар өз ойыншықтарынды алған соң.

Оның неден жасалғаның айту,түсін ол қандай ойыншық екенің айту.

-Балалар сатушыға рахмет айтып автобуска отырып топқа барайық.

-Балалар біз ойыншық дүкенге барғанда.Онда үл мен қыз қуыршақ киімдерін шаттастырып алыпты.

Оларға көмектесеміз бе?

Дидактикалық ойын: «Кімге не керек?»

-Балалар мынау қай қуыршаққа керек?

-Ұлға ма,әлде қызға ма?

Қуыршақты көрсету.

-Қыз қуыршақ қандай киім киеді екен?(көйлек,туфли т.б)

-Үлдар ше?(шалбар,шорты,жейде)

-Олай болса оларға көмек көрсетейік.

Әр затты сипаттап,айту.

Қос тілді компонент:ойыншықтар-игрушки,куыршақ-кукла,

-Ал,енді балалар орнымызға отырып аюға рахмет айтайық.

-Аю біздің балалар ойыншықтарды неден жасалғаның,түсін біледі.

Аю:Балалар сендер ойыншықтарды  өте жақсы біледі екенсіндер.Ойншықтар недел жасалғанын.Мен  сендерге сыйлық әкелдім.(қапшықтын ішінен ойыншықтарды алып шығады.)

 

-Көктем

-Күн жылынады,ағаштарда жапырақтар пайда болады.Құстар жылы жақтан ұшып келеді.

 

-Балалар қызығушылық танытады.

Амандасады.

 

 

 

 

 

 

 

 

-Балалар жұмбақтарды шешеді.

 

 

-Жауабы:доп

 

Дөңгелекке,домалақ.

 

-Жоқ онымен далада ойнау керек.

 

 

-Қуыршақ

-Қыздар ойнайды.

 

 

 

 

 

-Жауабы:балапан

 

 

 

 

-Дүкенде.

 

 

 

-Ия

 

-Ойыншықтар дүкеніне.

 

-Ойыншықтар сатып алу үшін келдік.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Балалар ойынды қуана ойнайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Сөздерді қайталайды.

Рефлексифті түзету  

Аю біздің балалар ойыншықтарды неден жасалғаның,түсін біледі.

Аю:Балалар сендер ойыншықтарды  өте жақсы біледі екенсіндер.Ойншықтар недел жасалғанын.Мен  сендерге сыйлық әкелдім.(қапшықтын ішінен ойыншықтарды алып шығады.)

-Балалар мен сендермен қоштасамын.Сау болындар!

-Балалар мынау ойыншықтармен ойнауға бола ма?

(Сынық ойыншықтарды көрсету.)

-Енді шатық шеңберге тұрайық.Сабағымызды аяқтап қонақтармен  қоштасайық.

Шеңбер:

Біз шеңбер құрайық

Қолымыздан ұстаймыз

Сау саламат деп айтамыз.

Қонақтарға сау болындар деп айтамыз.

 

 

 

 

 

-Ия

 

 

 

 

-Балалар қоштасады.

 

 

 

-балалар жауап береді.

 

 

 

 

-Балалар шаттық шеңберге тұрып жылы сөздерді қайталайды.

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.