Зат есім 10-14 жаттығулар

Пәні: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Күні:16.01.2020 ж

Сынып: 3     

Мектеп: №7 Төле би атындағы жалпы орта мектебі

Мұғалімнің есімі: Абиева Манат Рахымбердиевна

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы Зат есім 10-14 жаттығулар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 2.1.1.1-тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу,мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру.

2.3.6.1-бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап,оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу.

2.4.2.3*-сөз таптарын  (зат есім,сын есім,сан есім,етістік) ажырату

Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар: Тыңдаған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.Сөздерді байланыстырып көлбеу жазады.

Көптеген оқушылар: Мәтін мазмұнына бағытталған сұрақтар құрастырады.

Кейбір оқушылар: Сөз таптарын (зат есім,сын есім,сан есім,етістік)  ажыратады.

Бағалау критерийлері        Тыңдаған мәтін  мазмұны бойынша қойылған

ұрақтарға жауап  бере алады.

Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін

сақтап,сөздерді байланыстырып жаза алады.

Сөз таптарын (зат есім,сын есім,сан есім,етістік)

ажырата алады.

Тілдік мақсаттар Пәнге тән лексика мен терминология:

Сөз таптары,зат есім
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Сөз таптарын ата.

Зат есім дегеніміз не?

Зат есімге қандай сұрақтар қойылады?

Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік Ел» 6.Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пәнаралық байланыс Әдебиеттік оқу,жаратылыстану
АКТ қолдану дағдылары https://www.Google.kz  заттардың суреттері
Бастапқы білім Зат есім туралы біледі.
                                                              Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері                Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы

3 минут

(МК) «Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы оқушыларды
өз еркімен жауап беруге итермелейді.Өткен сабақты еске түсіреді,жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Сөз таптарын ата.

Зат есім дегеніміз не?

Зат есімге қандай сұрақтар қойылады?

Зат есімге қандай мысалдардар келтіруге болады?

Бүгін біз не туралы оқып үйренеміз?

Бұршақ салынған қапшық

 

 

Сабақтың ортасы

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

(Ұ) 1-тапсырма: Тыңдалым-айтылым (Оқулықпен жұмыс):

10-жаттығу.

Өлеңнің мазмұнын түсіну мақсатында бір оқушы өлеңді мәнерлеп оқиды.

Шағала көлін қорғайды,

Шопан төлін қорғайды,

Егінші жерін қорғайды,

Батыр елін қорғайды.

«Серпілген сауал» әдісі  арқылы  талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін  оқушылар өлең мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Сұрақтарға жауап береді.

Өлеңнен кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді табады.

Дескриптор:               

Өлеңнің мазмұнын түсінеді.

Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қояды.

Қойылған сұраққа жауап береді.

Өлеңнен кім? не? сұрағына жауап беретін сөздерді табады.

Қалыптастыруш бағалау: «Сигнал картасы» әдісі

(Ж) 2-тапсырма: Модельденген жазылым

11-жаттығу: ) «Көркем жазу» әдісі бойынша жазылым дағдыларын қалыптастыру, әріп элементтерін дұрыс, көркем жазуға төселдіру мақсатында дәптерге өлеңді көшіріп жазады.

Ұл-қызыңа ерген

Немереңбіз, әже.

Немереңнен өрген

Шөбереңбіз,әже.

Дескриптор:

-Өлеңді оқиды.

-Өлеңді қатесіз көшіріп жазады.

Қалыптастырушы бағалау: «Жасыл қалам» әдісі

(Т) 3-тапсырма:Белсенді оқылым

12-жаттығу: «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі арқылы сын тұрғысынан ойлануға, өз ойын топта дәлелдеуге мүмкіндік ала отырып,көп нүктенің орнын туыстық атаулармен толықтырады.

Әкеңнің әкесі-……… (ата)

Әкеңнің анасы-……. (әже)

Анаңның әкесі-……. (нағашы ата)

Анаңның анасы-……(нағашы әже)

Өзіңнен кіші қыз болса-………. (сіңлі)

Өзіңнен кіші ұл болса-………..  (іні)

Дескриптор:

-туыстық атауларды табады..

-көп нүктенің орнын туыстық атаумен толықтырады.

Қалыптастырушы бағалау: «Борттық журнал» әдісі  

Маған осы тақырып бойынша не түсінікті? Мәтіннен қандай жаңалық білдім?
   

4-тапсырма.Жұмыс қарқыны бойынша саралау тәсілі

А-деңгей: «Суретті сөзжұмбақ» әдісі

Суреттердегі заттардың атын торкөздерге орналастыру арқылы сөздерді қатесіз жазуға дағдыланады.

 

          з                
      а
 

 

    т  
 
е        
                                                                         с  
і        
      м        

Дескриптор:

Заттардың атын,дыбыс санын анықтайды

Әріптерді торкөздерге орналастырады.

Сөздерді қатесіз жазады.

В-деңгей: «Ішке,сыртқа» әдісі арқылы сөздерді талдауға дағдыландыру мақсатында берілген тірек сөздердегі  зат есімдерді ішке, басқа сөз таптарын сыртқа жинақтайды.

 

     Ішке    Сыртқа
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Сөздерді талдайды.

Зат есімдерді анықтайды,ішке жазады.

Басқа сөз таптарын анықтайды,сыртқа жазады.

С-деңгей:  Шығармашылық тапсырма:

«Қиылған сөйлемдер» әдісі оқушының ойлау жүйесін дамыту мақсатында қолданылады.

1.Оқушыға қағазға жазылып қиылған сөйлемдер беріледі. Оқушы сөйлемдерді рет-ретімен орналастырып,мәтіннің  моделін құрастырады,мәтінді өз ойымен жалғастырады.

2.Мәтінге ат қояды.Мәтіннен зат есімдерді табады.

   Олар екі командаға бөлінді.Болат допты қақпаға қарай тепті.Футбол ойыны қыза түсті.Балалар футбол ойнауға жиналды.Балалар жақсы шыныққан әрі мықты.Асқар қақпашы болды.

   Дескриптор:

-Қағазға жазылған қима сөйлемдерді оқиды.

Сөйлемдерді ретімен орналастырып,мәтіннің  моделін құрастырады.

Мәтінді өз ойымен жалғастырады.

Мәтінге ат қояды.

Мәтіннен зат есімдерді табады.

Қалыптастырушы бағалау: «Ашық журнал» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доп

 

 

 

 

Түрлі-түсті таратпа карточкалар

 

 

Әріптер әлемі кестесі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Туыстық атаулар жазылған  таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суретті сөзжұмбақ сызбасы

 

 

https://www.Google.kz  заттардың суреттері

 

 

 

 

 

 

Ішке,

сыртқа

кестесі

Тірек сөздер:

нан,қызыл, жүрді, алты, қырық,алма, жасыл,жеті, сақина,қыз,

бала,қалың

мұғалім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сөйлем жазылған қима қағаздар

А4 парағы

желім

Сабақтың соңы

3 минут

 

Рефлексия  «Таңдау» әдісі                    

 1.Мен сабақты қызықты___ , қызықсыз___ деп ойлаймын.

2.Менің сабақта үйренгенім көп__, аз__ болды.

3.Мен басқаларды мұқият__, зейінсіз__ тыңдадаым.

4.Мен пікірсайыстарға жиі__, сирек__ қатыстым.

Сөйлем

жазылған

таратпа қағаз

Саралау- оқушыларға қалай

қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға

қандай міндет қоюды жоспарлап

отырсыз?

    Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз

 

 

 

Денсаулық  және қауіпсіздік техникасы

ның сақталуы

А-деңгей: «Суретті сөзжұмбақ» әдісі

Суреттердегі заттардың атын торкөздерге жазады, сөзжұмбақты шешеді.

В-деңгей: «Ішке,сыртқа»әдісі арқылы зат есімдерді ішке,басқа сөз таптарын сыртқа жинақтайды.

С-деңгей:  Шығармашылық

тапсырма:

«Қиылған сөйлемдер» әдісі оқушының ойлау жүйесін дамыту мақсатында қолданылады.

1.Оқушыға қағазға жазылып қиылған сөйлемдер беріледі. Оқушы сөйлемдерді рет-ретімен орналастырып,мәтіннің  моделін құрастырады,мәтінді өз ойымен жалғастырады.

2.Мәтінге ат қояды.Мәтіннен

Зат есімдерді табады

«Сигнал картасы» әдісі

               

«Жасыл қалам» әдісі

 

«Борттық журнал» әдісі

 

«Ашық журнал»әдісі

 

«Таңдау» әдісі

 

 

Қаламсап

ты,

желімді дұрыс

қолдану,

партада түзу отыру,

топтық

жұмыстың ережесін сақтау

  Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе,неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,неліктен?

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады.(оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.