Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу

Сабақтың тақырыбы:

 

Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу”

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  5.1.С      Мектеп:Қарашеңгел орталау мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Арынбаев Саят Канатович

Сынып: 5                                                              Қатысқандар:                  Қатыспағандар:

Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.5.2.3Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу
Сабақтыңмақсаты

 

 

 

 

 

1.      Барлық оқушылар :Жай бөлшек, аралас сандарды  координаталық сәуледе кескіндейді.

2.      Оқушылардың басым бөлігі :  Бірлік кесіндіні дұрыс таңдау арқылы нүктені координаталық сәуледе орналастырады.

3.      Кейбір оқушылар:  Кооординаталық сәуледе жай бөлшектер мен аралас сандардың координаталарынжай бөлшектерге амалдар қолдана отырып, нәтижесін координаталық сәуледе кескіндейді.

Бағалаукритерийі

 

 

 

 

Оқушы:

·         Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады

·         Координаталық сәуледе аралас сандарды орналастырады

Тілдікмақсаттар Бөлім бойынша лексика және терминология.

-Үлес, жай бөлшек ,аралас сандар,бүтін және бөлшек бөліктері

Жай бөлшектерді,аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу алгоритмін түсіндіреді
Құндылықтарға баулу

 

Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделген

экономикалықиөсу.

Ойлау қабілеттілігі Қолдану.

Талдау

Пəнаралықбайланыс

 

Геометрия
Алдыңғыбілім бірлік кесінді, координаталық сәуле ұғымдарын;нүктенің координатасын оқуды, нүктенің координатасын жазуды;

координаталық сәулені салу алгоритмін біледі.

 

 

Сабақтыңбарысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

              

Сабақтың ортасы:

 

 

Қолдану

         5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы:

5 мин

 

Оқушыларды ұйымдастыру кезеңі:

Мотивация: «Ыстық  алақан»атты психологиялық тренинг өткізу.(Оқушылар алақандарын бір-біріне жақын ұстап ,ыстық лебізін білдіреді.Мысалы:әдемісің,ақылдысың,т.б).

Топқа бөліну

Оқушылар «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек»,  «Аралас сан» дегенқағаз қиындыларына жазылған сөздерді  таңдау арқылы топтарға бөлінеді.

 

Миға шабуыл: «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткенге шолу жасалады(Әрбір оқушыға сұрақтар қойылады)

—          Координаталық сәуле?, бірлік кесінді? координаталық сәулені салу алгоритмі? нүкте координатасы қалай жазылады? Нүкте координатасы қалай оқылады? ….т.с.с..

—          Басбармақ әдісі бойынша бағаланады

 

1.      «Ойлан- жұптас -бөліс»тәсілі бойынша оқушылар жұптасып, деңгейлік тапсырмаларды  орындайды.

Деңгейлік тапсырмалар:

1-есеп (А-деңгейі)

Бірлік кесіндінің ұзындығы 5 см тең деп алып, координаталық сәуле сызыңдар. Оның бойынан:

А( ), В (  ), С (  ), D(  ),  Е( ),М( )

нүктелерінбелгілеңіз.

-Дескриптор: Оқушы:

 берілген бірлік кесінді бойынша координаталық сәуле сызады;

 жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндейді.

Оқушылар  әр дискрипторға жауап берсе,бір жұлдызша

алады

2-есеп (В-деңгейі) №899(оқулықтан)

Егер домбыраны координаталық сәуле бойына орналастырсақ, домбыраның тиегіне (А нүктесіне), мойынына (В нүктесіне) және құлағына

 

 

 

 

 

С(нүктесіне) қандай бөлшектер сәйкес келеді.А,В,С

нүктелерін координаталарымен жазыңдар.

Дескриптор: Оқушы:

 берілген нүкте бойынша координатасын табады;

 жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндейді.

Оқушылар  әр дискрипторға жауап берсе,2 жұлдызшаалады

 

3-есеп: Сурет бойынша

   ●  ●●            ●  

      02

Дескриптор: Оқушы:

  бірлік кесіндіні анықтай алады

  Нүктелердің координатасын анықтай алады

  жай бөлшек,аралас санды координаталық сәуледе кескіндей алады.

Оқушылар  әр дискрипторға жауап берсе,2 жұлдызша алады

2.      Топпен жұмыс. «Кім жылдам» әдісі

Есеп:  Астанада  зауытта істейтін Асқардың жалақысы

х (мың)  теңге,Мақсаттың жалақысы одан 1,5 есе көп,ал Дәуреннің жалақысы  Мақсаттың жалақысына қарағанда 40 мың теңгеге аз. Барлығының жалақыларын қосқанда 320 мың тенгені құрайды.Зауыт басшылары жалақыларын 2 есе көтерді.Мақсаттың,Дәуреннің, Асқардың қазіргі алатын жалақылары қанша? Жауабын координаталық сәуледе кескіндеңдер.

Оқушылар  бір-бірін  «Екі жұлдыз ,бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.

 

Сергіту сәті.

Оқушылар 1-9 аралығындағы сандарды дене қимылымен жазады.

 

Сабақты қорытындылау:

«Ыстық орындық».және «Конверттегі сұрақ»

Топтық жұмыс

Өтілген тақырыпты қорытындылау үшін оқушы ортаға шығады,ортадағы  он сұрақтан құрастырылған  конверттердің біреуін  таңдайдыСыныптың қалған бөлігі сол оқушыға сұрақтарды  қояды, ал ол жауап беруі керек.

Әрбір дұрыс жауапқа  бір жұлдызша беріледі,сөйтіп әрбір топ бір-бірін бағалайды.

 

Сабаққа кері байланыс: «Бағдаршам» -әдісі

Карточкалар тақырыпты түсінгенін көрсету үшін пайдалануға болады (мысалы, қызыл түс – түсінген жоқпын,- сары түс-жартылай түсіндім, жасыл түс-барлығы түсінікті).

 

Үйге тапсырма:

1-      тапсырма№893(А деңгейі),

2-      №898(В деңгейі)(Оқулықтан)

3-тапсырма (қосымша)(С деңгейі)

Өз бөлмеңдегі жиһаздардың енін, ұзындығын, биіктігін өлшеп, бірлік кесіндіні өз қалауларыңша таңдап алып дәптерге салыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Орындық және конверт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірекқолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

Бағалау – Сізоқушылардың материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын

сақтау

Саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады. Оқушыларға берілген тапсырмаларды қарапайымнан күрделіге қарай бағыттаймын. Олар топта бірлесе отырып, жұмыс жасайды.  Оқушының ішкі уәжін күшейту үшін қолдау көрсетіп отырамын. Қабілетті оқушының жұмысты орындау жылдамдығына байланысты,  әртүрлі деңгейлік  тапсырмалар беріп, қабілетін ұштап отырамын. Оқушыларды өзін өзі бағалауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалаудыБасбармақ әдісі,Кері байланыс,Екі жұлдыз бір тілек,Бағдар шам) қолданамын. Сабақта «Дене қимылы» сергіту сәті өткізіледі, оқушылардың көзі нашар көретін оқушылар-ды ескеріп, тапсырмалар жеке қағазға басылып ұсынылады, топқа бөлінгенде топ ережеле-рін сақтау ескертіледі.

 

Анкета

 

Аты-жөніАрынбаев Саят Канатович

 

Облыс                          Алматы

Аудан                           Қаратал

Қала   Қарашеңгел ауылы

Мектеп  Қарашеңгел орталау мектебі

Лауазымы                  математика және информатика пәнінің  мұғалімі

Тақырып     “Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық

сәуледе кескіндеу”

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.